Ansambli

DJEČIJI FOLKLORNI ANSAMBLI

  • Početni dječiji folklorni ansambl
  • Pripremni dječiji folklorni ansambl
  • Izvođački dječiji folklorni ansambl

Probe svih dječiječijih ansambla se održavaju dva puta sedmično i to utorkom i četvrtkom. Početni dječiji ansambl od 18:00 do 19:00. Pripremni dječiji ansambl od 19:00 do 20:00 sati. Umjetnički rukovodioci ansambala su Lejla Srna, Ajna Ganić i Arijan Šabotić. Izvođački dječiji folklorni ansambl ima probe utorkom i četvrtkom od 20:00 do 21:30 sati. Umjetnički rukovodilac grupe je Zrinka Glavaš. Ovi ansambli okuplja najmlađe, djecu od 6+ godina, ali i mlađe, ukoliko djeca mogu držati pažnju i imaju razvijene motoričke sposobnosti pa sve do 14 godina. Igrati folklor u ranoj fazi odrastanja ima velikog uticaja na djecu, jer je folklor aktivnost koja obuhvata sve oblike kretanja. Pored kretanja, folklor je sredstvo za razvijanje i karakternih osobina. U našim prostorijama preko 60 djece ovog uzrasta zajedno uči, druži se i razvija. Za naše najmlađe članove, često organizujemo različite radionice, kao što su likovne i pjevačke radionice, igre bez graniza i ostala druženja, a sve u cilju većeg angažmana djece, upoznavanja i druženja. 

ODRASLI FOLKLORNI ANSAMBLI

  • Izvođački folklorni ansambl
  • Omladinski folklorni ansambl
  • Rekreativni folklorni ansambl

Izvođački folklorni ansambl okuplja članove od 18 do 45 godina. Ovaj ansambl postoji od samog nastanka društva, te je zbog toga najpoznatijji ansambl u društvu i trenutno okuplja preko 50 članova. Repertoar ansambala sastoji se od 25 koreografija sa etnografskog područja Bosne i Hercegovine (svih njenih naroda, konfesija i etničkih grupa koji u njoj žive), te svih država bivše Jugoslavije uključujući još i Mađarsku i Albaniju. Ansambl, ali i općenito društvo, posjeduje jedinstvenu kolekciju originalnih narodnih nošnji iznimne vrijednosti i ljepote prikupljanih tokom više od 78 godina postojanja ansambla. Kao najjaktivniji ansambl društva, njegovi članovi su imali priliku nastupati I predstaviti se u svim većim svjetskim gradovima, a posljednjih godina gostovali su u Italiji, Hrvatskoj, Turskoj, Srbiji, Crnoj Gori i Poljskoj. Probe ovog ansambla se održavaju tri puta sedmično u trajanju od dva sata. Umjetnički rukovodioci ansambla su Indira Prajzler i Sead Salkić.

Kamerni mješoviti hor

Kamerni mješoviti hor osnovan je u februaru 2015. godine i okuplja preko 40 aktivnih članova u ansamblu. Kamerni mješoviti hor ima probe dva puta sedmično u trajanju od po dva sata, a dirigent hora je Josip Katavić.

Cilj djelovanja hora je njegovanje horske muzike i horskog pjevanja, kao i približavanje istog mladima. Na svom repertoaru, hor izvodi klasične horske kompozicije starih majstora, romantičara, kompozitora 20. vijeka, kao i horske kompozicije zasnovane na narodnim motivima naroda regiona.

U svom relativno kratkom djelovanju, Kamerni mješoviti hor Lole je imao mnogobrojne samostalne koncerte i nastupe kako u BiH, tako i u Hrvatskoj, Srbiji, Austriji, Crnoj Gori i Češkoj. Pored toga, hor je imao i značajne saradnje i zajedničke koncerte sa renomiranim orkestrima i horskim ansamblima.

Pored ovih aktivnosti, hor je do sada učestvovao na 10 međunarodnih festivala i horskih takmičenja i osvojio ukupno 18 nagrada. 2019. godine Kamerni mješoviti hor Lola je bio izabran među 10 najboljih horova iz cijelog svijeta i imao čast da se takmiči na prestižnom i izuzetno teškom horskom takmičenju u gradu Spittal an der Drau – Austrija i bio prvi hor iz naše zemlje i četvrti iz regiona, koji se uspio plasirati i takmičiti na ovom takmičenju u 54 godine dugoj tradiciji ovog festivala.

Narodni orkestar

 
Narodni orkestar, najčešće interpretativno prati repertoarsku prezentaciju folklornog ansambla, ali svakako djeluje i kao zaseban ansambl društva čiji
je repertoar zastupljen većinom melodijama sevdalinki, drugih žanrovski popularnih melodija i kompozicija, prepoznatljivih melosa ovog podneblja. Instrumentalni sastavi orkestra čine klasični muzički instrumenti, uz dopunu i izvornih, koji su primjereni ovom podneblju, posebno kada je u pitanju prezentacija izvornosti tradicije i kulturnog naslijeđa Bosne i Hercegovine.
 
Trenutno su u narodnom orkestru zastupljeni sljedeći instrumenti: harmonika, gitara, bas gitara, violina, kontrabas, flauta i klarinet. Značajno je pomenuti još i saz, šargiju, liricu, berde, diple kao tradicionalne instrumente koji su u upotrebi u „Loli“. Narodni orkestar broji 20 članova koji svoje probe održavaju dva puta sedmično u trajanju od po dva sata, a pod rukovodstvom Almira Hasibovića.

Vokalna grupa

Vokalna grupa je ženski pjevački sastav koji broji 10 članica koje po pravilu pjevaju acapela u više glasova. Grupa trenutno na repertoaru ima preko 10 numera iz Bosne i Hercegovine. Probe imaju ponedjeljkom i četvrkom u trajanju od sat vremena, a umjetnički rukovodioc ansambla je Ana-Maria Pilj.